Uniwersytet Magiczny

Lughnasadh – pomysły i rytuały na celebrację Święta Plonów

Ten krótki artykuł pomoże Ci znaleźć dodatkowe sposoby na celebrację sabatu Lughnasadh/Lammas.

Lughnasadh – pomysły i rytuały na celebrację Święta Plonów

Wstęp

Lughnasadh, znane również jako Lammas, to jeden z ośmiu sabatów w roku obchodzonych w tradycji pogańskiej, neopogańskiej i wicca. Przypada na moment z 31 lipca do 1 sierpnia i jest to czas, kiedy celebrujemy pierwsze zbiory, dziękując za obfitość plonów i świętując końcówkę lata. Jest to idealny moment na docenienie darów natury, radosne zacieśnienie więzi z bliskimi i wykonywanie rytuałów obfitości. Wcześniej wspominałam już o Lammas, dlatego, jeśli szukasz więcej informacji, zapraszam też i tu:

Sabat Pierwszych Zbiorów

Pomysły na Celebrację Sabatu Lammas, cz. I

Szukasz dodatkowych pomysłów na celebrację tego radosnego sabatu? Bardzo proszę, poniżej znajdziesz też pomysły na proste rytuał obfitości, który wzbogaci Twoją praktykę.

1. Przygotuj swój sabatowy Chleb na Lammas - przepis na Chlebek Lughnasadh

Chleb odgrywa centralną rolę w obchodach Lughnasadh, co odzwierciedla się również w nazwie Lammas (od angielskiego “Loaf Mass”, czyli “Msza Chleba”). Wypiekanie chleba może być wspaniałym sposobem na połączenie się z duchem tego święta, a także idealną okazją, by zaprosić do siebie bliskich i podzielić się z nimi owocami naszej pracy.

Przepis na Prosty Chlebek Sabatowy:

  • 500 g mąki pszennej
  • 300 ml letniej wody
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka cukru
  • 7 g suchych drożdży
 
  1. W dużej misce wymieszaj mąkę, sól, cukier i drożdże.
  2. Dodaj wodę i oliwę, mieszaj do uzyskania jednolitej masy.
  3. Wyłóż ciasto na oprószony mąką blat i zagniataj przez około 10 minut.
  4. Przełóż ciasto do miski, przykryj ściereczką i odstaw na około godzinę do wyrośnięcia.
  5. Po wyrośnięciu, formuj bochenek i piecz w piekarniku nagrzanym do 200°C przez około 30 minut.

Smacznego!

2. Zorganizuj piknik z okazji Lughnasadh

Lughnasadh to świetny moment na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Zorganizuj piknik w parku, w lesie lub w ogrodzie, zabierając ze sobą świeże owoce, warzywa, domowe wypieki i napoje. To doskonała okazja, aby cieszyć się naturą i wspólnie świętować obfitość lata. Tradycyjnie na sabatowe uczty każdy z uczestników przynosi ze sobą coś do jedzenia. Byłoby jeszcze wymowniej, gdyby chociaż część z tych produktów było plonami z Waszych ogrodów. Dzięki temu zyskujemy okazję, by wspólnie zastanowić się nad pierwszymi owocami naszej pracy  i co najpiękniejsze – możemy nimi obdarować innych.

Pokarmy szczególnie powiązane z Lughnasadh to:

  • Chleb
  • Miód
  • Miodowe ciasteczka
  • Owoce
  • Miód pitny
  • Warzywa
  • Kukurydza
  • Słonecznik

3. Rękodzieło na Lammas, czyly Kukurydziane Laleczki, Wieńce, Wiązanki, Amulety Ziołowe i Malowane Kamienie

Wykonywanie lalek z łusek kukurydzy lub słomy jest tradycyjnym zajęciem związanym z Lughnasadh. Te lalki symbolizują ducha zbiorów i mogą być używane jako dekoracja ołtarza lub talizman obfitości trzymany w domu aż do Imbolc. Poza laleczką kukurydzianą, możesz pokusić się o inne rękodzieło i wypróbować swoją fantazję 🙂

Instrukcja Tworzenia Kukiełki Kukurydzianej:

  1. Zbierz łuski kukurydzy lub słomę, najlepiej długie, by dało się nimi łatwo operować.
  2. Przytnij je na odpowiednią długość, jeśli są za długie.
  3. Złóż przynajmniej 4 łuski kukurydzy w pół. Dokładnie na środku, zwiąż  je sznurkiem lub innym liściem kukurydzy, by stworzyć główkę. Zwiąż mniej więcej na środku łuski skierowane w dół pod główką, zostawiając minimum 2 łuski wolno, po przeciwnych stronach – to są ręce laleczki, a w dole zostaną nam brzuch i sukienka laleczki.
  4. Ozdób lalkę wstążkami lub kwiatami, jeśli tak Ci odpowiada.

 

Jak Wykonać Wiązankę Zbożową:

  1. Zbierz kłosy różnych zbóż, takich jak pszenica, jęczmień czy owies. Możesz dodać do nich polne kwiaty.
  2. Uformuj z nich wiązankę, starannie układając kłosy w jednym kierunku. 
  3. Zwiąż wiązankę wstążką w kolorze złota lub zieleni, gdy utworzysz już z niej okrąg. Możesz dodatkowo udekorować wiązankę symbolami związanymi z sabatem, jak np. tarcza słoneczna, złote elementy, kwiaty słonecznika.
  4. Powieś wiązankę nad drzwiami lub na ołtarzu, aby przyciągała obfitość i dobrobyt do twojego domu.

 

Jak Wykonać Wieniec Dożynkowy:

  1. Zbierz różne rodzaje zboża, kwiaty, liście i owoce.
  2. Uformuj z nich okrągły wieniec, oplatając elementy wokół drucianej ramy lub naturalnego sznurka.
  3. Dodaj ozdoby, takie jak suszone zioła, wstążki w kolorach jesieni, małe dynie lub jagody.
  4. Powieś wieniec na drzwiach wejściowych lub umieść go na ołtarzu jako symbol obfitości.

 

Jak Wykonać Amulety z Ziół:

Ziołowe Woreczki mogą być używane jako amulety ochronne dla domu lub jako sposób na wprowadzenie pozytywnej energii do swojej przestrzeni. Możesz je tworzyć z różnych ziół, które mają specjalne znaczenie dla ciebie – wszystko zależne jest od intencji. Na potrzeby tego artykułu skupimy się na amuletach ochronnych.

  1. Zbierz zioła samodzielnie (to byłoby idealne podsumowanie obfitości lata!), które są związane z obfitością i ochroną, takie jak szałwia, rozmaryn, lawenda, bylica piołun, cynamon i tymianek.
  2. Umieść zioła i przyprawy w małych woreczkach z naturalnej tkaniny. Najlepsze będą lniane. Do woreczków możesz włożyć malutką karteczkę z namalowanym na niej pentagramem z intencją ochrony, albo z namalowaną runą algiz ᛉ.
  3. Zawiąż woreczki wstążkami w kolorach Lughnasadh (złoto, żółć, pomarańcz).
  4. Powieś amulety w domu, np. blisko drzwi wejściowych lub blisko okien albo ram łóżka. Możesz także podarować taki amulet swoim bliskim.

 

Jak Malować Kamienie:

Malowanie kamieni to relaksujące i kreatywne zajęcie, które możesz wykonać z rodziną lub przyjaciółmi. Każdy kamień może symbolizować coś, za co jesteście wdzięczni, lub coś, czego pragniecie w przyszłości.

  1. Zbierz gładkie kamienie o różnych rozmiarach.
  2. Przygotuj farby akrylowe i pędzle.
  3. Maluj symbole związane z Lughnasadh, takie jak słońce, zboża, jabłka, pszczoły, czy po prostu symbole tego, co jest dla Was ważne.
  4. Po wyschnięciu farby, ułóż kamienie na ołtarzu lub w ogrodzie jako dekorację i talizman przyciągający do Twojego życia jeszcze więcej tego, czego pragniesz. Równie dobrze, można namalować na kamieniach, np. symbole ochronne i zostawić je w ogrodzie.

4. Warsztaty i Ciekawe Spotkania w Grupie

Organizacja warsztatów lub spotkań społecznościowych to doskonały sposób na świętowanie Lughnasadh z innymi. Możesz zorganizować spotkanie rękodzielnicze, lub w ramach świętowania, samodzielnie wybrać się na warsztaty gotowania lub zielarstwa.

Pomysły na Warsztaty i Spotkania:

  • Warsztat wypiekania chleba: Naucz się, jak stworzyć pełnowartościowy i smaczny chleb, który posłuży nie tylko na obchody Lammas, ale i w życiu codziennym!
  • Warsztat zielarski: Zacznij rozpoznawać lokalne zioła i wykorzystuj je na swój użytek.
  • Warsztat rękodzielniczy: Czy nie byłoby wspaniale nauczyć się tworzyć estetyczne i trwałe zbożowe wiązanki? A może masz ochotę nauczyć się tworzyć amulety? Lughnasadh to dobry czas, by dzielić go z bliskimi i razem nauczyć się czegoś nowego.
  • Warsztaty apiterapeutyczne (leczenie miodem): To idealny moment, by poznać i posmakować różnych rodzajów miodu, a także dowiedzieć się o jego szerokim spektrum zastosowania nie tylko w kuchni, ale też w lecznictwie.
  • Wspólne tworzenie: Spotkajcie się na wspólnym artystycznym spotkaniu. Tematyka prac dowolna, ale ważne, by każdy uczestnik miał swobodę twórczego wyrazu, jak malowanie, rysowanie, rzeźba, a może coś jeszcze innego?
  • Dożynki i Festyny: Tego typu imprezy są esencją święta Lughnasadh. Zanurz się w esencji grupowej energii wdzięczności i czerp z wiejskich zabaw na całego.
  • Ognisko: Czy jest coś bardziej magicznego, jak mroki nocy rozświetlone ogniskiem? To dobry moment, by wspominać wspólne chwile i zastanowić się, za co możemy być światu wdzięczni.

5. Prosty Rytuał Obfitości na Lughnasadh

Rytuały są sercem praktycznie każdego sabatu. W przypadku Lughnasadh, praktyka magiczna koncentruje się głównie na rytuałach obfitości, rytuałach dziękczynnych i na ewentualnej ochronie. Czasami nie chodzi o skomplikowanie i mnogość praktyk, a właśnie o symboliczność i zrozumienie ducha danego święta. Możesz zatem przeprowadzić prosty rytuał dziękczynienia, aby oddać hołd naturze i wyrazić swoją wdzięczność za jej obfitość.

Potrzebne rzeczy:

  • złota lub żółta świeca
  • kawałek chleba, najlepiej upieczonego przez Ciebie
  • 2 małe kartki papieru, długopis
  • kadzidełko o Twoim ulubionym zapachu
  • ładne rzeczy do przyozdobienia ołtarzyka; coś za co odczuwasz wdzięczność lub owoce Twojej pracy.
 

Rytuał Dziękczynienia:

  1. Przygotuj ołtarz sabatowy z darami natury lub symbolami tego, za co chcesz podziękować. Znajdź cichą przestrzeń, w której nikt nie będzie Cię rozpraszać. Najlepiej na łonie przyrody.
  2. Zapal kadzidło i oczyść przestrzeń, a opary tego kadzidła zadedykuj Naturze jako ofiarę. Zapal złotą lub żółtą świecę i skoncentruj się na swoim oddechu, wyciszając umysł. 
  3. Skoncentruj się i poczuj, jak otacza Cię złote światło błogosławieństw i obfitości. Weź do ręki kartkę papieru i w skupieniu wypisz na niej, za co odczuwasz wdzięczność w tym roku. Pamiętaj, że nie muszą być to wyłącznie rzeczy materialne. Postaraj się zapisać całą kartkę. Możesz dziękować za rzeczy doniosłe i wielkie, ale również nie zapominaj o tych drobnych i oczywistych. 
  4. Weź w dłonie kawałek chleba i podnieś go do nieba, mówiąc: “Dziękuję za obfitość ziemi, za plony, które nas żywią i za dary, które nas otaczają. Niech ten chleb będzie symbolem wdzięczności i wzajemnej hojności, jaką obdarzył mnie Świat.”
  5. Zjedz kawałek chleba, myśląc o wszystkim, za co odczuwasz wdzięczność. Pokrusz też kawałeczek chleba i oddaj go naturze, w ramach podziękowań za jej dary. Pamiętaj, by była to maleńka symboliczna ilość, aby nie szkodzić dzikim zwierzętom, które się na nią natkną.
  6. Zapal swoją karteczkę wdzięczności lub podrzyj ją na maleńkie kawałeczki i zakop w ziemi w pył lub te małe skraweczki papieru, oddając Ziemi swój hołd. 
  7. Teraz wyciągnij drugą kartkę papieru i napisz swoje prośby i oczekiwania, ufając, że Wszechświat pomoże Ci w ich osiągnięciu. Tą karteczkę także podrzyj lub podpal i tym razem rozrzuć jej kawałeczki na wiatr, ufając, że Żywioł Powietrza zaniesie Twoje prośby dalej.
  8. Pozwól świecy dopalić się do końca, lub zgaś ją. Pamiętaj, by nie zostawiać ognia bez opieki. Zwłaszcza, gdy pracujesz w lesie!
  9. Zakończ rytuał słowami: “Energia obfitości jest ze mną przez cały rok. Już teraz odczuwam wdzięczność za dary, które do mnie napływają. Niech tak się stanie.”
 
Cudownych obchodów Lughnasadh!
Jeśli szukacie dedykowanych świec na ten sabat, zapraszamy tutaj:

Inne wpisy

Żywioł Wody i praktyka magii wody

Żywioł Wody – tajemniczy i niezgłębiony do końca. Woda może Cię uzdrowić i otulić, a także pochłonąć w swoje odmęty. Jesteś gotów odkryć jej sekrety?