Równonoc Wiosenna to czas, gdy czas ciemności zaczyna z wolna nas opuszczać, a do tej pory z rzadka spotykane słońce, nareszcie powraca. Budząca się do życia przyroda od zawsze była więc symbolem nadziei i swego rodzaju punktem zwrotnym w życiu człowieka. I oczywiście całej przyrody, której przecież człowiek jest częścią. Ten przepiękny moment powrotu wiosny nazywamy Ostarą. Inne nazwy świąt związanych z budzeniem się Wiosny to Jare Gody u Słowian, Maslenica na Rusi i oczywiście Wielkanoc u reszty społeczeństwa, chociaż święta te wcale nie muszą nakładać się na siebie w kalendarzu.
Czym jest Ostara – Przebudzenie Wiosny?
Ostara to radosne święto, wyznaczające początek wiosny. W jego trakcie noc i dzień stają się sobie niemal równie, ale potem stopniowo światło wygrywa z ciemnością – noce robią się krótsze, a dni dłuższe. Spokojny introwertyczny czas zimowy zaczyna odpuszczać, ustępując miejsca wiośnie i rozpoczynając okres płodności i odnawiania się przyrody. Cykl życia zatem rozpoczyna się na nowo. Nie zdziwi Was zapewne, jak ważnym symbolem tego święta jest jajo – nawiązujące do nowego życia, które budzi się wraz z Wiosną. Szukając informacji o sabacie Ostara, zapewne natkniecie się na wzmianki o germańskiej bogini Eostre, której pochodzenie nie jest do końca jasne. Przez jednych jest ona czczona jako Bogini Wiosny, inni podważają w ogóle jej istnienie. Prawdą jest, że na jej temat trudno znaleźć potwierdzone informacje, więc zostawiam to raczej jako ciekawostkę. Z postacią Eostre wiąże się legenda, jakoby bogini spotkała na swej drodze umierającego ptaszka i by ratować jego życie, przemieniła go w zająca. Przemiana jednak nie dokonała się całkowicie, i zajączek potrafił nadal znosić jajka – które to zanosił potem bogini w darze jako podziękowanie za uratowanie go. Mogłoby to więc tłumaczyć symbolikę jaj i zajęcy. Do mnie jednak bardziej przemawia symbol jajka jako po prostu nowego inkubującego się życia, zapowiedzi nowych narodzin i potencjału naszych planów, które jeszcze się nie wykluły. Równie dobrze symbol jajka można więc zastąpić chociażby nasionkiem, które oznacza z grubsza to samo. A zając? Cóż, oczywiście symbol niezrównanej z niczym innym płodności.
Jak świętować Ostarę – Równonoc Wiosenną?
Równonoc Wiosenna to idealny moment na wszelkie praktyki dotyczące magii kobiecości oraz płodności. Ochrona, oczyszczenie i błogosławieństwo – szczególnie domu, a także magia związana z bogactwem, zmianami i nowymi początkami. Jeśli planujesz zacząć coś od nowa lub jakiś nowy pomysł kiełkuje w Twoim sercu, ten czas będzie idealny, aby przyjrzeć się temu bliżej i poprosić siły budzącej się natury o błogosławieństwa. Możesz zapisać sobie na kartce papieru jakieś swoje pragnienie, albo postanowienie – coś do czego będziesz dążyć w tym nowym rozpoczynającym się Cyklu Życia, a potem spalić karteczkę i popiół z niej zakopać w donicy z nowoposadzoną rośliną. Będziesz mieć wspaniałą okazję, by obserwować jak Twoje marzenie dosłownie kiełkuje i wyrasta – tak jak życie posadzone w donicy. Być może dostrzeżesz też w tym metaforę realizowania swoich celów. Tak, jak o roślinę – trzeba dbać i regularnie ją podlewać, tak samo należy traktować swoje cele, wiedząc też, że nic nie wyrośnie od razu – trzeba temu dać dużo cierpliwości, łagodności, dbałości i oczywiście czasu. To też dobry moment, by przysiąść nad kartami, jeśli się tym zajmujesz, ale też jest to wspaniały okres, by popraktykować własną energię budzącego się życia-ognia np. poprzez ruch, zwłaszcza taniec. Poczuj jak życie tętni w Tobie i pozwól swojemu ciału się ruszać. Oddychaj głęboko i pozwól sobie na zabawę i spontaniczność. Przypomnij sobie czym jest beztroska i szczery śmiech.
Jeśli bardziej przemawia do Was forma audiowizualna, to zapraszam do zapoznania się z video na temat tego święta:
Życzę nam wszystkim cudownego czasu odrodzenia i oczywiście dużo nadziei na czas budzącej się do życia Wiosny.