Eteryczny Żywioł Powietrza
Żywioł Powietrza jest jednym z czterech podstawowych żywiołów, które od wieków odgrywają kluczową rolę w różnych systemach wierzeń i praktyk magicznych. Pierwszy oddech, czy raczej pierwszy krzyk jest tym, co zwiastuje nasze nadejście temu światu. Również i ostatnie tchnienie jest symbolicznym domknięciem naszego żywota. Powietrze jest tym, co otula nas bez ustanku. Często niedoceniana siła oddechu jest tym, co warunkuje nasze samopoczucie. Jest to też nasza personalna relacja z Żywiołem Powietrza. Żywioł ten może być jednak rozumiany bardziej szeroko – jego świat to wszystko, czego dotknąć nie można, ale wiemy i czujemy, że tu jest. To świat nauki, zdobywania wiedzy, poszerzania horyzontów i wizualizacji. To także podróże, wynalazki i zmiany. Świat myśli i ducha. Żywioł Powietrza może być orzeźwiający jak lekka bryza w upalny dzień, ale również niszczący jak gwałtowne tornado i przeszywająco zimny jak zimowy wiatr. Widać w tym analogię do zdolności ludzkiego umysłu. Jedną bystrą myślą, możemy przerwać długi impas w naszym życiu, błyskotliwym pomysłem ruszyć coś do przodu i pożegnać stagnację. Umysł, nad którym nie ma jednak kontroli, potrafi dokonywać tragicznych zniszczeń lub przeszywać chłodem zimniejszym niż lód.
Powietrze i jego święta symbolika
To właśnie w niebie, w chmurach i na szczytach gór, wiele wierzeń upatruje siedzib swoich bogów. Nawet i w wierze chrześcijańskiej mówi się, że po śmierci dusza trafia do Nieba. Również i starożytni Celtowie wierzyli, że niebo ma w sobie ogromny świat, w którym w cudownych miastach mieszkają bogowie. Słynna siedziba bogów greckich, czyli Góra Olimp, także oddziela ich od zwyczajnych ludzi, wywyższając ich i dając im schronienie pośród chmur. W wielu wyznaniach, to Ojciec Niebo, łącząc się z Matką Ziemią tworzą świat. W mitologii greckiej, Hermes, opiekun podróżników i boski posłannik jest uosobieniem powietrza i dzisiaj jego odpowiednikiem mógłby być…cóż, Internet, który tak jak Hermes błyskawicznie przesyła informacje. Być może w dzisiejszej erze globalizacji, komunikacji i szybkiego przesyłu danych, to właśnie Żywioł Powietrza jest tym, co dominuje w naszych czasach.
Żywioł Powietrza w ujęciu alchemicznym i ezoterycznym
W ezoterycznych praktykach, magia Żywiołu Powietrza reprezentuje intelekt, logikę, komunikację, słowo, swobodę, a także świat ducha. Ojciec Powietrze jest również symbolem kreatywności i “podmuchu” boskiej inspiracji lub nagłych genialnych pomysłów i olśnień. Ten żywioł to patron geniuszy, badaczy, naukowców i wynalazców. Wolność, swoboda i podróże to także świat tego żywiołu, jak również łatwość w ekspresji i wyrażaniu swoich myśli. Wszelkie praktyki magiczne, które dotyczą wsparcia w adaptacji do zmian także będą należeć do Powietrza.
Magia Powietrza koncentruje się więc zazwyczaj na rozwoju intelektualnym, komunikacji, kreatywności oraz na przyciąganiu zmian i inspiracji. Być może najprostszym sposobem na połączenie się z energią Powietrza jest zwyczajna koncentracja na oddechu, a także zapalenie kadzidła.
W alchemii Powietrze jest jednym z czterech podstawowych żywiołów i reprezentuje sublimację – proces, w którym substancja przekształca się z formy materialnej w eteryczną. Powietrze symbolizuje oczyszczenie i wzniesienie się do wyższych poziomów świadomości. W alchemicznym kręgu Powietrze jest również łącznikiem między Ogniem a Wodą, co symbolizuje transformację energii i emocji w myśl. To inaczej ruch i zmiana, przekształcanie.
Powietrze jako żywioł alchemiczny odpowiada za intelekt, logikę i inspirację, a także łączenie z intuicją i subtelnymi formami energii, które wykraczają poza materię.
Trygon Powietrza, czyli powietrzne Znaki Zodiaku
Bliźnięta, Waga i Wodnik, to troje zodiakalnych reprezentantów Żywiołu Powietrza. Znaki te w pewnym sensie odzwierciedlają jakości powiązane z Powietrzem, czy raczej ze światem myśli. Żywe i bystre umysły, komunikatywne i o szerokich horyzontach. Ich myśli nie potrafią zatrzymać się w miejscu, co odzwierciedla ich często rozliczne zainteresowania, ale też niestałość i skłonność do chaosu. Nie znoszą ograniczeń, a ich ciągłe poszukiwania siebie często tworzą z nich wirtuozów lub geniuszy, często jednak ekscentrycznych i mało rozumianych przez resztę. Dokładnie jak Powietrze, którego wszędzie jest pełno i nie sposób zamknąć go w jakiekolwiek ramy. I tak podobno zodiakalne Bliźnięta, urodzone w rozkwicie przyrody, odzwierciedlają młodość, ciekawość świata, chęć spróbowania wszystkiego i wszędzie. To znak, który bez końca poszukuje nowych wrażeń i stale jest czymś zajęty. To jak czas, gdy jest się dzieckiem i wszystko odkrywa się po raz pierwszy, wszystko jest interesujące, a nasz mózg uczy się w tempie błyskawicznym. Dziecięcą ciekawość warto jednak wspierać mądrym towarzyszeniem, bo tak jak dziecko, Bliźniak potrafi zagubić się w swoich zainteresowaniach i zacząć żyć w chaosie i iluzji, a także w kłamstwie. Zodiakalne Wagi to umysły szukające spokoju, stabilności, ale i uznania. Reprezentują miłość na poziomie umysłu, chcą wszędzie widzieć dobro i piękno. To magia słowa w pełnej krasie i to jak wiele słowem można zdziałać – zmotywować, pocieszyć, obnażyć prawdę, zasugerować coś, pogodzić i połączyć. Wagi to urodzeni dyplomaci. Potrafią dostrzec dwie strony medalu, zawsze starając się trzymać szale swojej wagi równo i sprawiedliwie wobec wszystkich. W negatywnym aspekcie, Waga może mieć skłonności, by przeceniać siebie i stawiać ponad innych. Szybko jednak się wtedy destabilizuje i jej czar przestaje działać na ludzi, co prowadzi do dodatkowej frustracji. I wreszcie Wodnik, dość często mylony z Żywiołem Wody, z którym jednak ma mało wspólnego. Ten, który przynosi wodę – symbolizuje pewne poświęcenie, by przełamywać stare schematy i przynosić ludzkości to, co świat ma dla nich najcenniejsze. Symbol ludzkiego geniuszu i tego, jak można podlać i użyźnić glebę wokół, gdy robimy dobry użytek ze swojego umysłu. Czasami jednak Wodnik ma poczucie, że jego dary nie są dobrze rozumiane przez resztę. Wtedy potrafi zamknąć swoje serce i żyć w pewnym zgorzknieniu, nie widząc, że on sam staje się powoli jak zimny podmuch wiatru.
Żywioł Powietrza i jego magiczne przyporządkowania
Magiczne przyporządkowania Żywiołu Powietrza pomogą Ci łatwiej zbudować swój ołtarz, stworzyć sensowny rytuał lub po prostu poczuć specyfikę tego Żywiołu.
Kierunek: Wschód
Trygon: Bliźnięta, Waga, Wodnik
Rodzaje magii: koncentracja, wizualizacja, wróżenie i dywinacja, magia kwiatów, okadzanie, aromaterapia, pozytywne myślenie, zawieszanie wysoko przedmiotów, poszukiwanie wiedzy, nauka i nauczanie, wolność, wyrzucanie przedmiotów w powietrze, odnajdywanie tego, co niegdyś było zagubione, praca oddechowe
Miejsca: otwarte przestrzenie, szczyty gór, zachmurzone niebo, wieżowce, lotniska, szkoły, biblioteki, biura podróży, poradnie psychologiczne i psychiatryczne
Czas: świt
Czakra: Czakra Serca
Metal: cyna, miedź
Kolor: żółty, szary, jasny niebieski, biały
Akcesoria: kadzidła, kadzielnice, pióra, dzwonki wietrzne, miecze, athame
Runa: Wunjo
Moment w życiu: dzieciństwo, niemowlęctwo
Zmysł: węch i słuch
Rośliny: wszelkie rośliny pachnące, drzewa wysoko się pnące
Zwierzęta: większość ptaków, zwłaszcza tych świetnie latających; nietoperze, skrzydlate owady, jak ważki, motyle, ćmy, pszczoły; pająki
Kryształy: lekkie i sypkie jak pumeks i mika, a także przejrzyste – ametyst, fluoryt, kryształ górski
Symbole: pióra, skrzydła owadów, wonne dymy, pachnące kwiaty
Archanioł: Rafael
Symbol alchemiczny: trójkąt zwrócony wierzchołkiem do góry, z poziomą linią przecinającą go na pół